Стара Европа и нейните невероятно очарователни места. Ако все още имате свободни дни, ако ли пък не – настанете се удобно във фотьойла, а аз ще ви отведа.

Будапеща

 

 

Унгарската столица е не просто съкровището на страната, а едно от бижутата на стария континент, съхранило история и архитектура по един великолепен начин. И седмица няма да стигне на запалените пътешественици да опознаят и разгледат по-отблизо арсенала от забележителности. За да се справите в по-кратко време можете да разделите столицата на зони.

 

В унгарската столица почти всяка сграда е архитектурна забележителност и всеки ъгъл носи своя исторически белег. А работното място на унгарските депутати вечер е като истинска приказка.

част от фасадата на Унгарския парламент

Реката може да служи като естествен разделител и така в два дни да организирате бърз тур из интересните места.

 

Така например Площадът на героите може да се комбинира със замъка „Вайдахуняд“.

 

 

В близост са още „Къщата на терора“, Националната опера, базиликата „Свети Стефан“, къпалня „Сечени“…

 

Хълмът Гелерт и Цитаделата са места, които ще ви дарят с най-прекрасните гледки към Дунав.

 

Парламентът, „Верижният мост“, замъкът „Буда“ и Кралският дворец, остров Маргит и Рибарският бастион, църквата „Матиаш“ и разбира се разходка с кораб по реката, са част от дългия списък с местата, които си струва още да бъдат посетени в столицата на Унгария.

 

За разлика от България, която унищожи почти всички бивши градски бани, в Будапеща те не само, че все още съществуват, а и са многобройни – 123 общо, които са се обособили като отделен туристически сектор и са притегателно място за стотици посетители.

#бюлетин

#да попътуваме по света

Залцбург

 

 

Градът на двамата музикални гении, композитора Волфганг Амадеус Моцарт и на диригента Херберт фон Караян, е подходящ за посещение през всеки един сезон. Той е лесен за обикаляне пеш и е най-старият град в Австрия. Барокова архитектура, средновековни улички и три великолепни замъка. Мирабел е новият, а градините му през всички сезони са невероятни. Лятната резиденция „Хелбрун“ (Hellbrunn), с най-интересния в цяла Европа – Wasserpiel и не на последно място замъка към крепостта „Хоензалцбург“ (Hohensalzburg) – най-големият укрепен замък в цяла Европа.

 

Първото нещо, което ще забележите още преди да влезете в града, е именно крепостта, която се издига на хълма. Под нея се намира и катедралата, в която е кръстен Моцарт.

 

Ако сте любители на пивото, то тогава няма начин да не ви допадне Парка на бирата. Следобедното си кафе може да изпиете на „Mozartplatz“ 2, а там се намира най-старата кафетерия в града. На същото място се издига и бронзовата статуя на известния композитор, която датира още от 1842 г.

 

Ако попаднете в града през ноември ще имате шанса да се потопите в атмосферата на музикалния фестивал, който се слави с най-скъпите билети в света.

 

Вечерта може да се насладите на разходка с корабче по река Залцах, над която се издигат множество мостове.

Страсбург

 

Старият град на Страсбург

Навярно мнозина свързват източния френски град основно с европейските институции. Той обаче крие дълга история, а историческото и архитектурното му наследство е запазено и до днес.

 

Градът е столица на региона Елзас и е разположен на бреговете на река Ил. Центърът му е вписан в списъка на ЮНЕСКО заради средновековната архитектура. Готическата катедрала в сърцето на Страсбург със своите 142 метра някога е била най-високата сграда в света. Е, времената се променят, но не чак толкова много, защото днес тя все още е в челната десетка сред най-високите сгради. Астрономическият й часовник показва слънчевите и лунните затъмнения, както и позициите на слънцето и луната.

 

 

Символът на Елзас е щъркелът, а на всяка къща в Пети Франс – най-известният квартал на града, има колелета. Те са поставени именно за гостоприемството на прелетните птици.

 

От пролет до късна есен Страсбург най-лесно може да се разгледа с лодка по река Ил.

 

Ако сте почитател на класическата музика вероятно ще си струва да посетите църквата „Св. Тома“. На органа в нея е свирил Моцарт.

 

 

Страсбург си прилича по два факта с друго интересно място за посещение в Европа – Кьолн.

 

И в двата града има „Музей на шоколада“, а като стана дума за катедрали Кьолн със сигурност е в челната петица именно със своята „Kölner Dom“ или катедралата „Свети Петър и Света Мария“.

 

Ако обичате адреналина струва си да изкачите 533-те стъпала, които ще ви качат на върха й, а оттам… – оттам е фантастичната гледка, на която със сигурност не могат да се насладят онези, които се страхуват от високото.

 

Половин милион катинарчета пък висят по моста, който свързва двете части на града.

 

И отново нещо за почитателите на класическата музика. Кьолнската опера е със световна слава, която от години прославя страната с турнета в цял свят.

 

Ако обичате изтънчените аромати ще ви е интересно да научите, че думата „одеколон“ произлиза точно от този град Eau de Cologne, в превод – Кьолнска вода. Той се произвежда от почти 230 години, като на адрес – 4711 „House of Fragrances“ можете, освен да си изберете аромат по ваш вкус, и да се пробвате като дизайнер на парфюм, смесвайки съставки според предпочитанията ви.

 

„Музей на шоколада“ – Кьолн

 

 

Като стигнете до реката, минавайки през Стария град, ще видите и снимки от няколко страховити наводнения, които са заливали града. Рейн – една от най-дългите и важни реки в Европа с дължина над 1200 км., пък е идеална отправна точка за речен круиз. Няколко кораби винаги са в очакване на своите гости. Защо не? Изберете този от тях, който ще ви отведе до –

 

Базел

 

 

Разположението му – в долината между върховете на Шварцвалд и Юра, и на големия завой на река Рейн. Това местоположение му отрежда сериозно място още от ранни времена, превръщайки го във важен център за търговия. Базел е и единственото товарно пристанище в страната, чрез което Швейцария осъществява връзка със Северно море.

 

Той е третият по големина, преди него са само Цюрих и Женева, но пък е първи в класацията – най-стар университетски град.

 

Северният и южният бряг се свързват от най-стария пешеходен мост над река Рейн, който е изграден още през 13 век – далечната 1226 година – „Mittlere Brücke“.

 

Перлата в сърцето на града е катедралата „Мюнстер“, построена в периода 1220 – 1230 година на хълм, извисяващ се над река Рейн. В днешни дни тя е главен център на протестантското движение.

 

 

На централния площад Маркплац се издига кметството – колоритната червена фасада, която е в късен бургундски готически стил и е построена между 1504 до 1521. Часовникът датира още от самото начало.

 

 

Любопитен факт е, че летището на града е построено да обслужва цели три държави – освен Швейцария, още и съседните Франция и Германия. Самото то е изградено на френска територия, а до него се достига по екстериториален път.

 

 

Това е място за хора с широки интереси – има над 40 музея, сред тях Музеят на изящните изкуства, в който могат да се видят произведения на Рембранд, Рубенс, Клод Моне, Едуард Мане, Винсент ван Гог, Пикасо.

 

Сред по-нестандартните музеи са този на хартията, както и първият в света „Музей на котката“.

 

Освен това всяка година Базел е домакин на над 1000 концерта с изпълнения на световноизвестни певци и артисти. А ако обичате карнавалите в града се провеждат два – един обикновено през февруари и още един преди Великия пост.

 

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато ренесансовите личности в Европа са хора, стоящи извън Църквата, в България първите носители на духовно обновление са все църковници. Най-изтъкнати сред тях са Паисий...

Таласъмите в българските народни поверия

Таласъмите в българските народни поверия

В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите опити с известни автори и заглавия. снимка: espritdegabrielle.com „Галиера“, или музеят на модата в Париж (Palais Galliera), най-сетне отвори врати, след двугодишен...

Домашен козунак за Великден

Домашен козунак за Великден

Приготвянето на този козунак може да стане по два начина. рецепта: Нели Чалъкова  Необходими продукти за тестото:500 гр. брашно300 мл. прясно мляко (леко затоплено)100 гр. краве масло (разтопено)100 гр. захар3 бр. яйца (само жълтък)7 гр. суха мая (или 20 гр. прясна...

Pin It on Pinterest

Share This