Американската поетеса Силвия Плат така и не получи заслужено признание за таланта си приживе, затова пък след смъртта ѝ всички английски и американски издателства проявиха безкраен интерес към творчеството ѝ, а медиите направиха сензация от драматичния финал на живота ѝ. Какви ли не поети, издатели, близки и приятели се изредиха да говорят и пишат за нея (най-често измислени или доста украсени свободни съчинения) и така животът на Силвия се превърна в същински мит.
Не малко музикални артисти се вдъхновиха от безкрайно противоречивия ѝ живот, достоен за роман, както и от поезията, която на моменти е повече от стряскаща. Малко след 58-мата годишнина от нейното самоубийство, ви запознаваме с най-известните песни, вдъхновени от личността на поетесата и нейната неповторима поезия.
#бюлетин
#музика

„No More Many More“ представят сингъла „Винаги свободен“ с клип от живо изпълнение
„Винаги свободен“ е шестият официален сингъл, който излиза от втория албум на No More Many More...
1. „Bell jar“ – „The Bangles“ / Чуй в youtube /
„The Bell Jar“ или „Стъкленият похлупак“ е заглавието на единствения роман на Силвия Плат, който днес минава почти за автобиографичен. Той е като фикция и реални биографични факти от живота ѝ се смесват много умело и не е ясно колко от написаното е истина и колко е художествена измислица. Поп-рок бандата „The Bangles“ използва същото заглавие в една от песните си за албума „Everything“, издаден през 1988 г.
Написана от барабанистката Дебора „Деби“ Мери Петерсон (Debbi Peterson) и водещата китаристка Вики Петерсон (Vicki Peterson), песента силно намеква за романа на Силвия Плат. В него главната героиня Естер Грийнууд разказва за сблъсъка си с големия град и ужасяващото усещане, че се намира под стъклен похлупак и не може да си поеме въздух, което в крайна сметка я отвежда в психиатрична клиника. В песента е обрисувана подобна житейска съдба – за момиче, което е силно отчуждено от обкръжението си. И въпреки че героинята сама избира да живее под стъкления похлупак, много бързо започва да се задушава и да търси начин да се освободи от него.
2. „Colossus“ – Of Montreal / Чуй в youtube /
Песента излиза през 2013 година като част от албума „Lousy with Sylvianbriar“. Инди рок групата отново взема буквално заглавието от друга книга на Силвия Плат – „Колосът“, която е и единствената ѝ стихосбирка, публикувана приживе. Останалите, за жалост, достигат до читателите посмъртно. Книгата носи заглавието на едноименното стихотворение, третиращо голямо разнообразие от теми, сред които главен образ е бащата на поетесата, починал едва, когато тя е на 8 години. Тази внезапна смърт я белязва за цял живот и темата се явява често в творчеството ѝ под една или друга форма.
Фронтменът на групата Kevin Barnes споделя за особената си връзка със Силвия Плат, а също и че е чел много от нейната поезия, преди да направи този запис. Песента не е посветена конкретно на бащата на Силвия, но се отнася в голяма степен до нейното семейство. И въпреки че текстът на места звучи дори обидно, групата твърди, че нямат за цел да обидят никой.
3. „Crackle and drag“ – Paul Westerberg / Чуй в youtube /
С тези думи завършва едно от последните стихотворения, които Силвия пише преди смъртта си през 1963 г. Носещо заглавието „Edge“, стихотворението развива темата за смъртта, която има основна линия в цялото ѝ творчество, и сякаш предсказва наближаващия фатален край на живота ѝ.
Песента отразява живота на поетесата и поетизира нейното самоубийство, представяйки го като красив акт на сбогуване със света. Музикалната творба е композирана специално за саундтрака на биографичния филм „Sylvia“ от 2003 г. с участието на Гуинет Полтроу и Даниел Крейг, но в крайна сметка не е включен в него, от което филмът само печели.
4. „Mad girl’s love song“ – Carol Anne McGowan / Чуй в you tube /
Още едно заглавие, взето директно по стихотворение на Силвия Плат, с тази разлика, че в тази песен е взет и целия поетически текст буквално. Стихотворението е любимо на поетесата и е написано през 1953 година, когато е все още студентка в колежа „Смит“. Публикувано е за първи път от женското списание „Мадмоазел“. Творбата отразява чувството на нещастна любов, с която поетесата се сблъсква като млада и по-късно преоткрива вече като омъжена за английския поет Тед Хюз, който започва да ѝ изневерява. В последните строфи се появяват и някои религиозни образи.
Бавната и отвлечена мелодия на песента засилва усещането за обреченост в самия текст и придава особена нотка на злокобност.
5. „Mathematics“ – Little Boots / Чуй в youtube /
Песента излиза през 2009 година и е вдъхновена от стихотворението „Love Is a Parallax“. Стихотворението се уповава на релативизма и предлага друга гледка точка върху нещата от живота. По същия начин в песента на английската поп певица Виктория Хескет, известна с псевдонима „Little Boots“, математиката е метафора за любовта. В нея лирически герои са италианският математик Фибоначи и философът Питагор, който използвал музиката като важен инструмент за организиране на обществото. Песента следва тази линия и като че ли довършва стихотворението на Силвия Плат с думите: „все пак смъртта не знае ни смъртта, нито калкулира простата сума на сърце плюс сърце“.
6. „Hope is a dangerous thing“ – Lana Del Ray / Чуй в youtube /
Американската певица Лана дел Рей не за първи път е била повлияна от творчеството на Силвия Плат и не крие това. „Hope is a dangerous thing“ излиза през 2019 г. като част от албума „Norman Fucking Rockwell“, като първоначалното ѝ заглавие е „Силвия Плат“, на чиято личност е посветена. Текстът засяга темите за семейството, религията, сложните романтични връзки, алкохолната зависимост и бремето на славата. Песента силно се отличава от останалите, посветени на поетесата, тъй като е доста по-лична. Тя е типична за творчеството на Лана, която винаги „се изповядва“ в песните си. Гласът на певицата, съчетан с нежното пиано и мрачното настроение на мелодията, създава красиво усещане за потъване в друг свят.
още за четене

WWF стартира кампания за опазване на мечките в България
С част от събраните средства ще бъде сформиран Спасителен мечешки отряд за спешни случаи. ...

Ели Раданова представя „Сянка на жена“
Ели Раданова е Чаровното момиче, което едва на 17 направи фурор в телевизионния ефир с...

„Същината на изкуството те кара да мислиш, променя те и те събужда“ – интервю с Мира Рахнева
Мира Рахнева е родена през 1981 г. в гр. София. Завършва Софийската художествена гимназия за...

Велможите на Първото българско царство
Средновековната българска история е белязана от крайности. След неимоверния възход следва...

Кавханът в Средновековна България – от висш военачалник до владетел в сянка
Съсловията, които съставляват прабългарското езическо общество, са три. СТАНИ ДОБРОДЕТЕЛ ♥...

„Слънце изгрява“ на Хемингуей – изгубеното поколение от ерата на джаза
През годините след Първата световна война настъпват съществени промени. Щатите се превръщат в...

Проектът „Чиста столица“ – две момчета вдъхновяват българи да почистят любимите си градски пространства
Винаги съм смятала, че човек се възпитава най-добре, чрез получаването на добри примери. Винаги...

Лучо Пиколо и неговата поезия на самотата
Съдбата или някаква щастлива случайност ме срещна с поезията на Лучо ПиколоСъдбата или някаква...

Макарони в масло от ядки и сирене
1 пакет макарони (сварете макароните) Сос: 3 чаши нарязана на кубчета тиква 1/2 глава лук...
къде и кога да отидем
предстоящи събития