Акцентът тази година е форум „Кино в училище“ 

За шеста поредна година ще се състои фестивалът „Срещи на младото европейско кино“, организиран от сдружение „Арте Урбана Колектив“. От 21-ви до 23-ти юни в зала „Славейков“ на Френския институт в България очакваме програма от филми, дискусии и първия по рода си форум „Кино в училище“. Директорът на фестивала Ралица Асенова споделя, че акцентът тази година ще бъде темата за обучение по кино в училище и изкуства, което според нея е също толкова важно колкото обучението по математика в съвременния свят. 

 

Участниците във форума ще могат да се запознаят с гледната точка на учители и културни дейци, които практикуват успешно програми по кино в училище, показват филми и заснемат такива, дискутират киноезика на класическото и съвременното кино. Ще бъдат проведени дискусии на базата на техния опит, откровен разказ за работата им с ученици от различни възрастови групи, за педагогическите материали и колекцията от филми, предоставени от програмата по кинообразование CinEd, прилагана успешно в България от екипа на фестивала. Резултатите от програмата ще бъдат представени от учители, работещи с нея, с цел обмен на опит и анализ на работещи модели. Паралелно ще бъдат представени и филми, направени от ученици, в присъствието на авторите им.

#кино

  „Възвишение“-то – като най-чистата форма на свобода

  „Възвишение“-то – като най-чистата форма на свобода

„Възвишение“, режисиран от Виктор Божинов, излиза на кинолента през 2017 год. и мигновено се превръща в един от най-успешните български филмСТАНИ ДОБРОДЕТЕЛ ♥„Възвишение“, режисиран от Виктор Божинов, излиза на кинолента през 2017 год. и мигновено се превръща в...

#бюлетин

От няколко години организаторите на фестивала работят усилено за идеята киното да се превърне в общообразователен предмет в българското училище. От това ще спечелят най-вече децата, запознавайки се с киноезика, с класики и съвременни филми, част от европейската и световна кинематография. Те ще повишат и развият интелектуалните си способности, както и ще научат повече за седмото изкуство, подобно на техните връстници от различни държави в Европа, където кинообразованието в училище вече е факт. 

 

С амбициозната програма, киното да заеме мястото си в училище, се е заел Френският институт в Париж. Неговата програма CinEd, финансирана от програма „Творческа Европа / MEDIA“, вече обхваща десет европейски държави. Всяка държава е представена с един или два филма, преведени и придружени с педагогически материали, улесняващи учителите при работата им с учениците.

 

Благодарение на сдружение „Арте Урбана Колектив“ за последните 4 години близо 5000 ученици в България са гледали поне един европейски филм от платформата. Ставаме свидетели на това, че изучаването на кино в училище създава възможност на всеки ученик, дори и изоставащ от класическата учебна система, да интерпретира видяното на екрана, както и да изгражда инструментариум, чрез който да разбира и филтрира образите, с които се сблъсква постоянно. 

Учителят Даниел Симеонов, активен участник в програмата споделя: „Допадат ми предложенията на платформата CinEd за педагогическа работа след филмите – създаване на плакат, различен от този, който сме видели преди прожекцията, писане на писмо до режисьора или до главния герой… Възможностите са много и най-ефективна е импровизация от страна на един учител, който предварително се е запознал с филма и познавайки своите ученици предизвиква интереса им, като в същото време неусетно се възпитава в естетическо отношение към седмото изкуство.“

 

Фестивалът „Срещи на младото европейско кино“, верен на принципа си да предлага последните постижения на киното в Европа, ще представи в своята програма съвременни филми и класики. На първо място ще бъдат показани два филма на Клеман Кожитор – „Галантни Индии“ и „Брагино“, номинирани за награда „Сезар“, в категория „най-добър късометражен“ филм през 2019 г.              

Откъси от филма “Брагино”

Селекцията се допълва от филми, илюстриращи темата на фестивала „Кино в училище“. Между тях е кинокласиката на Жан Виго „Нула за поведение“ и още „Първият учебен ден“ на Жак Розие.

 

Ще бъде показан и документалният филм „Формулата на Тео“ на режисьора Николай Василев. Едни от въпросите, които филмът поставя е: „Какво е важно за доброто образование?“ и „Трябва ли един успешен физик да познава поезията на Хьолдерлин?“. Лентата провокира по-обширна дискусия на тема „Достъп до качествено образование“.

 

Друг филм от селекцията – „Сто деца в очакване на влак“ на режисьора Игнасио Агуеро е поетичен разказ за група деца от беден квартал на Сантяго, Чили. Всяка събота църквата на Ермида се превръща в кинозала, а децата, които никога не са ходили на кино, създават филм, след като сами са изработили устройствата, довели до изобретяването на седмото изкуство.

“Сто деца в очакване на влак”

“Нула за поведение”

“Първият учебен ден”

В свой филм – автопортрет неповторимия Жан Люк Годар казва: „Тъй както има правило, има и изключение. Културата съществува като правило, а изкуството като изключение. Всички повтарят правилото: компютри, тениски, телевизия, никой не произнася изключението, то не се произнася. То се пише – Флобер, Достоевски. То се композира – Гершуин, Моцарт. То се рисува – Сезан, Вермеер. То се снима – Антониони, Виго.“ 

В този смисъл изкуството не се преподава, то се среща, експериментира, предава се по други пътища – чрез дискусии, форуми и фестивали. Шестото издание на „Срещи на младото кино“ е едно от тях. Не го пропускайте!

 

Всички събития и прожекции са с вход свободен, след предварително записване на arteurbanacollectif@gmail.com

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато ренесансовите личности в Европа са хора, стоящи извън Църквата, в България първите носители на духовно обновление са все църковници. Най-изтъкнати сред тях са Паисий...

Таласъмите в българските народни поверия

Таласъмите в българските народни поверия

В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите опити с известни автори и заглавия. снимка: espritdegabrielle.com „Галиера“, или музеят на модата в Париж (Palais Galliera), най-сетне отвори врати, след двугодишен...

Домашен козунак за Великден

Домашен козунак за Великден

Приготвянето на този козунак може да стане по два начина. рецепта: Нели Чалъкова  Необходими продукти за тестото:500 гр. брашно300 мл. прясно мляко (леко затоплено)100 гр. краве масло (разтопено)100 гр. захар3 бр. яйца (само жълтък)7 гр. суха мая (или 20 гр. прясна...

Pin It on Pinterest

Share This