Софийска градска художествена галерия представя ретроспективна изложба Райко Алексиев, която може да посетите от 18-ти юни до 14-ти юли 2019 г.

Райко Алексиев е емблематична фигура за българското културно наследство. Подписва се с псевдонима Фра Дяволо и придобива голяма популярност със своите карикатури, фейлетони и статии. Занимавайки се именно с подобна провокативна дейност, и то в бурни исторически времена, изкуството му неминуемо се сблъсква с политиката и води до гибелта му през 1944 г.

 

Роден през 1893 г. Райко Алексиев рисува от дете. Едва 19-годишен вече е редактор и основен карикатурист на хумористичното списание „Людокос“. 

През годините работи в различни издания като сп. „Смях“, сп. „Аз знам всичко“ и др. До края на Първата световна война вече издава сборниците „Душеспасителна книжица“ и „Щурец“, а негови карикатури се поместват на страниците на водещи списания у нас като „Българан“ и „Барабан“. Прави и немалко самостоятелни изложби.

#изкуство

#бюлетин

През 1925 г. режисира и играе главната роля в комедийния филм „Коварната принцеса Турандот“, работи по документалната лента „България в картини“, съилюстратор и съставител е на читанки за I-во, II-ро и III-то отделение. Работи и във вестник „Зора“, където е и първата публикация на „Хумористична история на българския народ“.

 

Неговата разнопосочна обществена дейност се разгръща и до работа като председател на Съюза на дружествата на художниците. Отделя време и средства за подпомагане членовете на съюза, работи в полза на преследвани художници, открива галерията на ул. „Раковски“ 125, която сега носи неговото име.

 

В личен план Райко Алексиев се жени за актрисата Весела Грънчарова през 1939 г., от която има трима сина.

 

Неговата твърде активна и провокативна професия, разнопосочните му занимания и безспорно талантът му се оказват неудобни за новата власт след 9-ти септември 1944 г. Той бива арестуван като „враг на народа“, заради (но не само) карикатурите си на Сталин, заедно с Александър Божинов, Александър Добринов и Константин Каменов – негови колеги карикатуристи.

 

 

Насилието, упражнявано върху него близо месец, води и до трагичната му гибел. Преди ареста му близките му го молят да напусне страната, но той отказва с думите:
„Аз не съм политик. Аз съм показвал грешките на политиците, мъчил съм се с моите карикатури да осмея това, което вършат някои политици и е вредно за народа. Аз нямам пари в чужбина. Плащал съм редовно данъците си. На всекиго съм услужвал и съм давал с двете ръце. На никого не съм взел нищо и не съм напакостил. Аз не съм плъх, та да напускам кораба, когато той потъва.“

През април 1945 г. е осъден посмъртно заради „антисъветска“ и „прогерманска“ пропаганда от Народния съд, по известното Дело № 6. По делото са подсъдими над 100 писатели, художници, журналисти, някои вече убити. Срещу тях свидетелстват 145 техни колеги от страх или водени от алчност, но не и по съвест. Книгите му са забранени в комунистическа България. След падането на режима през 1990 г. Райко Алексиев е реабилитиран.

 

Личността на Райко Алексиев е значима не само в културно измерение, но и в социално-политическата историческа реалност на XX век. До творчестото му можем да се докоснем благодарение на изложбата на Софийска градска художествена галерия от 18-ти юни до 14-ти юли.

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато ренесансовите личности в Европа са хора, стоящи извън Църквата, в България първите носители на духовно обновление са все църковници. Най-изтъкнати сред тях са Паисий...

Таласъмите в българските народни поверия

Таласъмите в българските народни поверия

В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите опити с известни автори и заглавия. снимка: espritdegabrielle.com „Галиера“, или музеят на модата в Париж (Palais Galliera), най-сетне отвори врати, след двугодишен...

Домашен козунак за Великден

Домашен козунак за Великден

Приготвянето на този козунак може да стане по два начина. рецепта: Нели Чалъкова  Необходими продукти за тестото:500 гр. брашно300 мл. прясно мляко (леко затоплено)100 гр. краве масло (разтопено)100 гр. захар3 бр. яйца (само жълтък)7 гр. суха мая (или 20 гр. прясна...

Pin It on Pinterest

Share This