Видео премиера и среща-разговор с творческия екип на танцово-театралния пърформанс поставят темата за опазването на околната среда. 

 

THE LAST SUNSET 

Дискусия 

22.03.2022 г., 18:30 – 20:00 ч. 

Гьоте-институт България 

 

Гьоте-институт България и творческият екип на проекта „THE LAST SUNSET“ / ПОСЛЕДНИЯТ ЗАЛЕЗ“ Ви канят на откриваща дискусия, фокусирана върху опазването на околната среда и начините, по които изкуството може да бъде  използвано като изразно средство, обвързано с кауза.  

 

Предстоящият танцово-театрален имърсив (immersive – потапящ) спектакъл „Последният залез“ е дело на режисьорите Коста Каракашян, Антония Георгиева и Диего де ла Роса (Frantics Dance Company, Германия).  Премиерата му ще бъде през май в рамките на официалната програма на 25-ото издание на Габровското биенале на хумора и сатирата с тема „Икономия  на средствата“, в партньорство с музей „Дом на хумора и сатирата“, „Грийнпийс“ – България, Екологично сдружение „За Земята“, Регионалното депо за неопасни отпадъци в Габрово, Гьоте-институт България и Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. 

 

#бюлетин

#изкуство

Идеята, обединяваща екологията и танца, произлиза от работата на Коста Каракашян („Studio Karakashyan“, България) и Ангел Бондов („Грийнпийс“ – България). По време на уъркшоп за артисти и еколози в Габрово към режисьорския екип се включват Антония Георгиева и Диего де ла Роса. Тримата се фокусират върху създаване на гласност за вредата от горенето  на въглищата и други изкопаеми горива върху човешкото здраве и природата чрез изкуство. 

 

По време на събитието в София, творческият екип ще разкаже за съвместната им работа с „Грийнпийс“ – България и за първи път ще прожектира трейлъра на проекта. Заснет е в близост до град Гълъбово, чиито жители са изложени на системно замърсяване със серен диоксид в близост до ТЕЦ „Брикел“, една от най-старите и най-замърсяващите централи в страната. Темата за отрицателното влияние на изкопаемите горива и експлоатацията им ще, бъде представена чрез дистопичен портрет на бъдеще без устойчива енергия, но с всичките негативни ефекти върху въздуха, водата и човешкото здраве, които вече са реалност в България.

 

Участници в дискусията: 

 

  • Коста Каракашян – сърежисьор, съхореограф | „Studio Karakashyan“ Антония Георгиева – сърежисьор 
  • Диего де ла Роса – сърежисьор, съхореограф | „Frantics Dance Company“ Маргарита Доровска – директор на музей „Дом на хумора и сатирата“
  • Десислава Микова – координатор на кампанията „Климат и енергия“, „Грийнпийс“ – България 

 

Събитието в Гьоте-институт на 22-ри март е отворено за широката публика, която има интерес към проекта и неговата премиера през май месец. 

 

Представлението през май ще се проведе в Регионалното депо за неопасни отпадъци в град Габрово и в него ще участват девет професионални танцови артисти от България и Германия, които вече направиха първите репетиции на терен. Те ще преведат публиката през различните пространства на Депото по залез слънце, като освен визуалното, сетивното преживяване ще бъде водещо, потапяйки всички в едно дистопично бъдеще, в което не сме се обърнали към устойчиви източници на енергия навреме. 

—- 

„Последният залез“ е ко-продукция с Гьоте-институт по механизма на Международния копродукционен фонд и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма „Социално ангажирани изкуства“ и Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. 

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Един родолюбец с добри намерения – дъновистът Иван Багрянов

Един родолюбец с добри намерения – дъновистът Иван Багрянов

За шеста поредна година ще се състои фестивалът „Срещи на младото европейско кино“, организиран от сдружение „Арте Урбана Колектив“. От 21-ви до 23-ти юни в зала „Славейков“ на Френския институт в България Специалистите изказват противоречиви мнения за събитията от...

Константин Фотинов – основател на българския периодичен печат

Константин Фотинов – основател на българския периодичен печат

Сега ще разкажем повече за родоначалника на нашия периодичен печат – големия просветител Константин Фотинов. Той е личността, която полага основите на народното ограмотяване с помощта на средства за масова информация.снимка: Исторически музей, СамоковПортрет на...

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

„Панелките“ – завръщане през призмата на модата

„Панелките“ – завръщане през призмата на модата

Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен фотограф: Тина Бояджиева Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен, защото политическата...

Съветите на Страхил: Защо авокадото е толкова полезно?

Съветите на Страхил: Защо авокадото е толкова полезно?

Може да се каже, че авокадото е уникален вид плод. Може да се каже, че авокадото е уникален вид плод. Повечето плодове са богати основно на въглехидрати, докато авокадото съдържа голямо количество полезни мазнини. Благодарение на своята висока хранителна стойност,...

Pin It on Pinterest

Share This