Пренасяме се в гориста и мистериозна част на света. На запад от древния Урал се намират горите на Република Коми (част от Руската Федерация) обявени от Юнеско за световно наследство. Това са девствени гори пропити с разнообразна екосистема, невероятни гледки и непокътнат живот, известен до сега. Неизвестни обаче остават скалните образувания наречени „Седемте Гиганта“ на Коми, или „Ман-пупу-нер“ в превод „малка планина на Боговете“, които ще видите като преминете през гората на изток и погледа ви пресече безлюдната тундра. Това са монолити високи между 30 и 42 м. Предполага се, че са образувани от неспирното влияние на времето – мощни ветрове и вечни студове. За сега науката няма потвърждаващи тези за произхода им. За разлика от тях обаче местните веднага могат ви кажат.
Легендите разказват за гигантите на Самоед, които тръгнали да пресичат планините на Сибир, за да завладеят племето Манси, обитаващи тези земи. Тогава шаманът Ялингер се изпречил срещу тях и ги вкаменил. Вкаменил и себе си, но спасил народа.
Образувалите си скални монолити в продължение на 200-300 млн. години, днес е едно седемте чудеса на Русия и зашеметяващ туристически обект за най-смелите. Най-близкият път е на около 100 километра, които трябва да се измине пеш през дивата безлюдна тундра. Едва през 2013 г. германският алпинист и изследовател Стефан Гловач, с повече от 30 годишен опит, успява да достигне до тях без помощта на хеликоптер и да изкачи най-високата скала от мистериозната формация – наричаната „по-големия брат“. Тук след премеждията на прехода и потапянето в дълбините на мистерията, той изживява неповторим миг от живота си, за който винаги се е стремял.
Независимо от обстоятелствата на тези, често считани и за извънземни монолити, една виртуална разходка би ни заредила с любов към природата и планетата Земя и потайностите, които крие във всеки един момент на съществуването й.