Освен с професионалните си преводи Светлана Кампс е позната с инициативата „Добра среща“, „Приказки и какао“ – сцена за запознанство с обичани български творци на литературни четения, благотворителната акция „Коледа в кутия“ и куклената работилничка „Puppeteria“, където изпод нейните пръсти буквално оживяват „баби“, „дядовци“, „птичета“, „кокичета“…
Завършила – Все още не всичко, което искам. До момента туризъм, кореспондент с испански и английски, преводач с немски език. Понастоящем съм старателна ученичка в професионално училище за сертифицирани майстори плъстари в Оберрот, Германия.
Работа – работилнички по филц за малки и големи, плъстене (обработка на вълна – предимно овча, традиционен български занаят) на най-разнообразни фигури и декори по идея на поръчителя – от гигантски чайник, превита от тежестта на престилката бабичка, та до ситно магаре и кокошка в естествен размер :), преводи.
Хоби – плъстене и предене; разказване на приказки или съвсем истински хубави истории; народно пеене; боядисване на вълна с всичко, което чака нейде в природата да бъде сварено в бака :); намисляне на празници и рождени дни.
Семейство – Щастливо семейство! С мъж, който сръчно и безрезервно ме подкрепя в проектите ми. Три деца, момче-момиче-момче – най-хубавата мартеничка от съдбата. И кученце, което е наясно какъв късметлия е да расте сред толкова обич.
Какво те отведе в Германия и кога беше това?
В Германия дойдох едва навършила 18 години, за да уча и работя. Сякаш вчера хванах автобуса на многото граници, с желанието в живота ми да няма такива.
#бюлетин
#интервю

„Испанският език е любов, английският свобода, а българският мой корен и начало“ – интервю с поетесата Александра Евтимова
Александра Евтимова е поет, писател, филолог и преводач, но преди всичко тя е една слънчева, позитивна, нежна и пленителна личност. Родена е през 1995 г. в красивия български град Бяла Слатина. Завършила е английска филология с втори чужд език испански във...
По професия си преводач, но по душа си…?
Мечтател и усмихнат човек, с душа на майка – на колкото повече деца, толкова по-добре!

Светлана Кампс с нейните три деца
Вероятно много българи асоциират твоето име с благотворителната кампания, която всяка година организираш, „Коледа в кутия“. Последното събитие е вече история, но ще те помоля да направиш една кратка ретроспекция!
След ноември и декември, които са изпълнени с много работа по акцията, идва този особен предколеден момент… От България пристигат редовете, които ме карат да настръхна от щастие! „Получихме подаръчетата за децата / възрастните. Ах, колко радост!“
416 лични коледни подаръци – за 325 деца и 91 възрастни, много нови общи дарения и играчки изпратихме тази година с дарителски транспорт на DSV Road, чиито управител за България, г-н Янислав Тотев, от години подкрепя акцията. В месеците след празника продължава да витае безкрайната благодарност – към всички в този добър, стремящ се да помага малък наш български свят в Мюнхен и околия. Сърдечната обратна поща от България не стихва – снимки, мартенички, писма и споделени зарадвани реплики от децата получатели.
Липсва ли ти Варна или езерата в Бавария успяват да „запълнят“ морската ниша?
Когато нещо ми липсва, нищо не го замества. Езерата са красива вода, но възхитата ми от тях е по-друга. Странно как понякога далеч ти е близко, а близо е далеч…
Впрочем кое повече те привлича – морето или Балкана (тук ще разкрия нещо за теб – ти обичаш много Родопите)?
И двете – когато имам избор, избирам всичко, за повече хубост :). А Родопите са ми като чан, зоват ме и трескаво чакам пак да се върна! Благодат е човек да има място, към което да усеща нещо подобно! И съм щастлива да поседна там, ниско до земята на паянтовото столче и завъртя вретено! Истинска ми е тази природа, и искрена!
Няма как да пропуснем твоите работилнички „Puppeteria“ – изпод твоите ръце оживяват толкова много образи… Откъде тази любов към вълнените фигури?
Обичам да се обграждам с усмивки, с мекота. Всичките ми фигури гледат с добрите очи на баба, дядо, майка, бебе, птица-закрилник… А вълната е вълшебство, без което не минава нито един мой ден! Пръстите ми не могат без нея!
Кой образ скоро да очакваме?
Следващият образ ще е по-друг. Рошаво къдраво елече и нежна връхна дреха от узбекистанска коприна и мерино (висококачествена вълна от мериносова овца) – като полъх се носи. Изпитни задачи за „плъстеното“ ми училище са. Пък „бабките“ и „дядковците“ от кукления свят и те ще „закачат“ по палтенце покрай новото можене.
Коледарче с дядо си
Генчо и Елена
Лина и бебчето
Зън с розичка
Роза и Хитко
Навярно твоите деца са големи щастливци с толкова изобретателна мама, с която могат да играят?…
Добре, че ме обичат много и ми прощават „потъванията“! :) Понякога изчезвам с часове, в очите на „орел“, на „мишле“, на „патенце“… Това, което правя в момента. Но проектите ми са за деца и те в годините са доволни участници в тях – от дарения, през театър, до приказна вълна. Смеем се много на щурите си хрумки, те са ми извор на всичката радост.
Дали не си намислила и още някоя нова среща за 2019 г…?
Срещите през 2019-та са ежемесечни – на седенки за деца и възрастни. Много е приятно! А като нова идея ми се ще да тръгна с кошницата вълна през гора. И там, след разходка и хубаво време, да плъстим. Видение за пролет и напролет.
Два въпроса, които задавам на всички – какво е за теб носталгията?
Аз, ти, всеки от заобикалящите ни с техните лични истории. Любопитна съм всъщност дали има хора, които не я изпитват?
Би ли се върнала отново някой ден в България – трайно и постоянно?…
Да! Само да си завършат децата ми училище и „стиснат хляб“ в шепата си. Да съм спокойна за тях! И тръгваме…
Ако имате желание да участвате в групите на Светлана Кампс, ето и календар на събитията:
още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите
Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства. В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите
Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато ренесансовите личности в Европа са хора, стоящи извън Църквата, в България първите носители на духовно обновление са все църковници. Най-изтъкнати сред тях са Паисий...

ALI с премиера на видеото на „Don’t Hate Me“
В своя пети сингъл алтернативната рок банда реди сурови истини с перфектно полирани детайли и емоционален мащаб отвъд музиката.

Таласъмите в българските народни поверия
В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“
Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

Опакованата Триумфална Арка – мечтата на Кристо
Едно от местата, за което бленувах беше Франция и дори през тези трудни за пътуване времена имах късмета да посетя Париж през октомври.

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел
Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите опити с известни автори и заглавия. снимка: espritdegabrielle.com „Галиера“, или музеят на модата в Париж (Palais Galliera), най-сетне отвори врати, след двугодишен...

Домашен козунак за Великден
Приготвянето на този козунак може да стане по два начина. рецепта: Нели Чалъкова Необходими продукти за тестото:500 гр. брашно300 мл. прясно мляко (леко затоплено)100 гр. краве масло (разтопено)100 гр. захар3 бр. яйца (само жълтък)7 гр. суха мая (или 20 гр. прясна...
къде и кога да отидем
предстоящи събития