За мнозина есента и зимата са бедни на пресни плодове и зеленчуци сезони. Несправедливо пренебрегвани остават цяла група зеленчуци – кореноплодните, които са отличен източник на витамини, минерали и фибри през най-студените дни от годината.

ЦВЕКЛО – може да се консумира, както варено или печено, така и сурово, под формата на свежа салата или изцедено на сок. Богато е на органични киселини, белтъчини (1,2 – 1,5 %), цинк, манган, флуор, бор, калий, мед, фосфор, витамини С, В1, В2, Е. Съдържа фолиева киселина, която е изключително полезна за сърцето, както и бета-каротен – естествен антиоксидант. Бетаинът в цвеклото помага на черния дроб да се изчисти от токсините, намалява риска от заболявания на артериите.

100 гр. от този зеленчук осигуряват дневната доза манган за организма, необходим за нормалната работа на мозъка и 40 % от нуждата от хром, нормализиращ нивото на захар и холестерол в кръвта. Съдържащите се в цвеклото флавоноиди укрепват капилярите, понижават кръвното налягане, стимулират образуването на червени кръвни клетки.

РЯПА – у нас се срещат различни сортове ряпа – бяла, червена и черна. Богата е на витамини (С, В1, В2, Е), минерали, фибри и ензими. Калцият, който съдържа, укрепва костите и зъбите. Заради високото съдържание на калий (в черната ряпа той е 3 пъти повече отколкото в бялата) е изключително полезна за сърдечносъдовата дейност и предпазва от инфаркт. Витамините С и Е са мощни антиоксиданти, а витамините от В групата помагат при преодоляване на ежедневния стрес. Ряпата има и силно изразено пикочогонно действие и е много полезна при болести на черния дроб, жлъчката, при камъни и песъчинки в пикочните канали.

ЦЕЛИНА – основните витамини в нея са: А, С, В1, В2 и К, а от минералите – желязо, калий, магнезий и фолиева киселина. Тя засилва имунната система, подобрява обмяната на веществата, извежда от организма излишните токсини и действа като афродизиак.

Етеричните масла в надземната част и корените на целината имат противовъзпалително действие и подобряват метаболизма. Коренът е богат на целулоза, стимулира работата на червата и помага при запек. Поради високото съдържание на калций целината доказано понижава кръвното налягане.

ЧЕСЪН – един от най-добрите източници на манган, мед, селен, фосфор, калций, витамини В1 и В6. Има изключително силно антивирусно, противогъбично, антибактериално и противовъзпалително действие. Известен е и като естествен антибиотик.

В последните години е използван в редица алтернативни лечения като превенция на рак и при сърдечно – съдови заболявания. Нови проучвания сочат, че някои сероорганични съединения в чесъна убиват раковите клетки в мозъка, без да пречат на здравите.

АЛАБАШ (гулия/земна ябълка) – богат на витамини, минерали и фибри, алабашът укрепва имунитета, помага при анемия и авитаминоза. Регулира функцията на червата. Действа благоприятно при астма и бронхит.

Тъй като съдържа гоитрогенни вещества, които пречат за усвояването на йода, гулията трябва да се консумира умерено при проблеми с щитовидната жлеза.

ПАЩЪРНАК – известен и като „бял морков“ този зеленчук е изключително богат на белтъчини, въглехидрати, витамини (А, В, С, Е, К) и минерали (натрий, мед, цинк, манган). Фибрите, които съдържа спомагат храносмилането, понижават нивата на холестерол в кръвта, предпазват от затлъстяване, диабет и рак. Фолиевата киселина помага в изграждането на здрава нервна и костна система. Пащърнакът има естествено диуретично действие и поддържа в норма стомашно – чревния тракт. Витамините С и К стимулират имунната система, укрепват сърдечно – съдовата система, костите и венците.

КАРТОФ – един от най-спорните зеленчуци от здравна гледна точка, поради способността им да извличат пестицидите от почвата. Ето защо предпочитайте органичните картофи, отглеждани в добра почва.

Картофите са добър източник на антиоксиданти, разтворими и неразтворими фибри (те премахват токсините от дебелото черво и спомагат за редовната функция на червата), витамини С и В6 (важен при образуването на нови клетки), калий (регулира водния баланс), магнезий, фосфор, ниацин, мед. Съдържа стимулиращи здравето фитохимикали, множество феноли и кукоамини, известни с понижаването на кръвното налягане. Картофите са и естествен източник на йод, който регулира процесите на щитовидната жлеза и метаболизма.

МОРКОВИ – сред най-известните ползи на морковите за здравето ни е, че помагат на зрението, предотвратяват глаукома и катаракта. Това се дължи на изобилието от витамин А в тях. Бета каротинът пък, на който дължат цвета си, е мощен естествен антиоксидант, елиминиращ преждевременното стареене на мозъка.

Морковите са богати на фибри, с ниско съдържание на калории и с нисък гликемичен индекс, което ги прави подходящи за диети и при детоксикация на организма. Най-новите изследвания препоръчват този зеленчук при превенция на рак на дебелото черво и сърдечно – съдови заболявания.

СЛАДЪК КАРТОФ – цветът му варира от бял и кремав, през жълт и оранжев, чак до розов или лилав, като лилавият съдържа 3 пъти повече антиоксиданти от боровинките.

Сладките картофи са добър източник на витамини А, С, D, витамини от В групата, манган, калий, мед, фосфор. Витамин D регулира хормоналния баланс и подхранва всички системи в организма. Желязото стимулира производството на червени и бели кръвни телца, което помага за справянето със стреса, подобрява функцията на имунната система и метаболизма. Магнезият поддържа сърдечните артерии здрави, костите силни, помага при физически и умствени натоварвания.

Сладкият картоф е богат на естествени растителни захари, които се отделят бавно в тялото и така регулират нивата на кръвната захар стабилни. Оранжевият зеленчук съдържа и високи количества от антиоксиданта каротеноид, който се бори със свободните радикали, причиняващи рак, възпаления и автоимунни заболявания.

ЛУК – регулира функцията на сърдечно – съдовата система, увеличава костната плътност и подпомага доброто състояние на сухожилията. Има силно антибактериално и противовъзпалително действие.

Последни лабораторни изследвания сочат, че изключително добре балансира нивата на кръвната захар в човешкото тяло.

ХРЯН – съдържа фитонциди, които действат антибактериално и защитават организма от инфекции. Пикантният му и остър вкус помагат при прочистване на синусите и облекчават симптомите при различни алергии.

Глюкозинолатите в хряна намаляват риска от развитие на някои видове рак и чистят тялото ни от токсини и канцерогени. Лютивият корен съдържа голямо количество витамин С, който прави имунната система здрава и силна.

Хрянът действа като естествен диуретик и намалява задържането на вода и подуването на корема.

Pin It on Pinterest

Share This