Принудителната изолация, липсата на контакти и дългото стоене у дома не са приветствани от никого, но те са необходима мярка за намаляване скоростта на разпространение на вирус COVID-19. Не е нужно специалист, за да го потвърди. И сами можем да се досетим, че колкото повече контакти осъществяваме, толкова повече разпространители на вируса ще се появяват, а някои от тях ще заболеят тежко.

 

Въпреки това, за много хора се оказа трудно да останат по домовете си. Но дори затворени между четирите стени, грижата за здравето не спира. Ето какво можем да направим, за да се поддържаме здрави и в добра физическа форма по време на карантината.

 

 Подсилване на имунитета

 

Когато стане въпрос за вируси, всичко опира до нашия имунитет. Известно е, че в света няма измислено лекарство, което директно да лекува вирусите. Лекуват се само засегнатите органи, а възстановяването на организма зависи изцяло от човешкия имунитет. Ако той е силен, организмът сам ще се справи с вируса и няма да се стига до усложнения. COVID-19 не е по-различен от останалите, просто се разпространява по-бързо и е по-устойчив. Затова най-важното е да се погрижим за имунната си система, тя сама ще свърши останалото.

 

Най-добрите имуностимулатори са тези, които ни дава природата. Ако до този момент не сте имали време, или не сте го смятали за нужно, сега е момента да включите в менюто си продукти като: джинджифил, чесън, куркума, лимони и всякакви цитруси, черен бъз, мед, пчелен прашец, клеева (прополис) тинктура, спирулина. Те са мощни имуностимулатори и ни помагат да се справим без затруднение с всякакви вируси, бактерии и инфекции.

 

Тъй като в този период се движим по-малко, организмът ни няма нужда от толкова много енергия. Затова е добре да намалим размера на порциите си, за да не претоварваме тялото си с излишна енергия, която не можем да употребим и рискуваме да се натрупа в тялото ни под формата на мазнини. Освен това, организмът ни има способността да извлича само толкова полезни вещества, колкото са му необходими, а останалите изхвърля. Приемайки прекалено много храна, тя не се усвоява изцяло от организма, само претоварва стомаха и черния дроб. Ако го правим често, органите ни няма да се справят успешно с отделянето на вредните вещества и те ще се натрупат в тялото ни под формата на токсини, които от своя страна са предпоставка за развитие на болести, тъй като поддържат киселинна среда в стомаха и тровят кръвта ни.

 

За да не претоварваме тялото си с излишна енергия, освен да намалим размера на порциите, е добре да наблегнем повече на пресните салати, за сметка на въглехидратите и „тежките“ меса. Хубаво е да включим възможно най-много зеленчуци като броколи, целина, цвекло, спанак, тиквички, фасул, аспержи. Те ни зареждат с необходимите витамини и минерали, повишават защитните сили на организма и засилват метаболизма, който задължително ще пострада от липсата на движение. Приемайте ядки, черен хляб с повече семена, риба, растителни масла – зехтин, ленено, сусамово, рибено масло! Те са богати на Омега-3, -6 и -9 мастни киселини, които стимулират имунната ни система.

#бюлетин

#здрави и красиви

Съветите на Страхил: 6 често срещани грешки, които ви пречат да отслабнете

Съветите на Страхил: 6 често срещани грешки, които ви пречат да отслабнете

С тази статия ще се върнем малко или много към някои от основните принципи на здравословното и успешно отслабване. снимка:Huha Inc. / unsplashС тази статия ще се върнем малко или много към някои от основните принципи на здравословното и успешно отслабване. Ако отскоро...

Консумирайте повече билкови чайове! Освен че стимулират имунитета, те успокояват, влияят добре на храносмилателната, сърдечно-съдовата и дихателната система. Извеждат токсините от организма, а ако са топли, спомагат за по-бързото изхвърляне на вируса от гърлото и го изпращат в стомаха, където по-лесно може да му се противодейства. Ограничете приема на тестени и захарни изделия! По-добре задоволявайте нуждата си от захар с пресни плодове, мед, сушени плодове. Те подсилват имунитета, снабдявайки тялото с ценни хранителни вещества и полезна захар, без „празни“ калории. Приемайте достатъчно млечни продукти, богати на полезни бактерии!

 

Разбира се, винаги можете да си закупите таблетки за повишаване на имунитета, такива има много, но природата разполага с достатъчно средства за тази цел. Повече за естествените имуностимулатори тук.

Физическа активност

 

Много хора се страхуват, че липсата на движение ще се отрази на физическата им форма и теглото им ще се повиши. И това е така, но въпреки че не можем да излизаме навън, да се разхождаме или тичаме в парка, да посещаваме фитнес залите и тези по танци, винаги можем да направим компромисен вариант сами у дома. В интернет е пълно с уроци (включително за начинаещи) по йога, пилатес, спортни танци, суинг, балет и т.н. Много фитнес инструктори качват готови тренировки в каналите си в YouTube, а доста от тях се включват и онлайн в социалните мрежи, за да провеждат на живо и безплатно тренировки за всички онези, които не могат без движение.

 

Нещо повече, тъкмо в този период е необходимо да наблегнем повече на упражненията, тъй като ежедневното ни ходене отсъства. А тези от вас, които работят на пълен работен ден или на две места и досега не са имали време за подобни курсове, могат да се възползват от принудителното свободно време и да започнат. Споделям следните класове по йога, пилатес и кардиоупражнения с инструктори. Разбира се, можете да намерите хиляди подобни, като изберете онези, които са най-подходящи за нивото и нуждите на тялото ви.

 

30-минутна детокс йога за начинаещи

45-минутна пилатес тренировка

10-минутна кардио тренировка (за хора с издръжливи сърца)

 

Успокояване на нервната система

 

Често не обръщаме внимание на душевното спокойствие и работата на нервната система, но това е ключов момент в поддържането на добро здраве и кондиция. В момента сме подложени на извънредно количество стрес, който от своя страна веднага атакува имунната ни система (при някои хора и сърдечно-съдовата, храносмилателната и др.), а така ставаме много по-уязвими на всякакви болести. Когато психиката ни е разстроена, страдат всички органи от нашето тяло. Много хора започват да получават панически атаки, силна тревожност и депресия, заради страх от заразяване с вируса, други, заради страх от евентуална икономическа криза. Истината е, че това са неща, които не зависят от нас, затова трябва да се опитаме да гледаме по-рационално и да не ги приемаме така катастрофално. Необходимо е да запазим спокойствие, защото само така ще запазим физическото и психическото си здраве и ще можем да се справим с трудностите, ако те възникнат в близкото бъдеще.

 

Излишно е да се притесняваме от сега какво ще стане, ако се заразим. Мислейки за това, и дори въобразявайки си, че проявяваме симптоми, позволяваме на организма си да се разболее по-лесно. Неслучайно е казано, че мислите разболяват човека! За да снижим психическото напрежение, можем да направим следното, освен изброените по-горе физически активности, които много помагат, тъй като отделят мисълта ни от проблемите и страховете.

 

В момента времето е студено, но съвсем скоро отново ще се затопли. Един лесен начин да се свържем с природата от дома си и да релаксираме нервната система, е поздравът към слънцето. Сутрин, по възможност по-рано, още при изгрев, можем да излезем на терасата, да затворим очи и да вдишаме дълбоко, като приемаме слънчевите лъчи и помолим Хелиос да очисти аурата ни или просто да погледаме как изгрява слънцето и да се опитаме да не мислим за нищо. Така психиката ни ще се успокои и ще се заредим с положителна енергия и усещане за мир.

 

Друго много ефективно средство за справяне със стреса е водената медитация (или guided meditation). Приготвила съм ви една на български език, а вие можете да намерите много такива и на английски. Тази медитация успокоява съзнанието и ни позволява да се свържем на по-дълбоко ниво със себе си, да осъзнаем собствените си емоции и да се абстрахираме от случващото се извън нас.

 

 

Подобно въздействие има и работата върху дишането. Правилното дишане прави човека жизнен и го избавя от хрема, простуда, бронхит, кашлица и др. Непълното дишане причинява бездействието на по-голямата част от белите дробове и така дава възможност да действат болестотворните бацили, които атакуват отслабналите тъкани. Освен това е установено, че с възрастта започваме да използваме все по-малка част от дихателния си обем и голяма част от случаите на т.нар. естествена смърт са вследствие на намаления дихателен обем и атрофия на дробовете. Така че, ако не сме спортисти, със сигурност имаме нужда да се научим как да дишаме правилно, за да бъдем здрави и психически уравновесени.

 

Освен всичко това, важно е да бъдем винаги заети с нещо полезно, което да отклонява лошите ни мисли. Винаги можем да почистим шкафове и помещения, за които нямаме време в забързаното си ежедневие. Винаги можем да започнем курс по език или други умения, които винаги сме искали да притежаваме. Това, което работи най-добре при мен, е редуването на интелектуална с физическа дейност. Така натоварвам еднакво и на малки порции, както мозъка, така и тялото си, без да се чувствам пренатоварена и изтощена в нито една от двете области.

 

Съветвам ви, дори когато карантината приключи, да се опитате да запазите този модел на хранене и движение или да го вместите в графика си, вместо да се върнете към вредната храна и забързаното си ежедневие. Планетата наистина иска да ни каже, че е време да забавим темпото и да приоритизираме важните неща в живота си. Бъдете здрави, следвайте мерките за хигиена и дано всичко премине възможно най-бързо!

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Един родолюбец с добри намерения – дъновистът Иван Багрянов

Един родолюбец с добри намерения – дъновистът Иван Багрянов

За шеста поредна година ще се състои фестивалът „Срещи на младото европейско кино“, организиран от сдружение „Арте Урбана Колектив“. От 21-ви до 23-ти юни в зала „Славейков“ на Френския институт в България Специалистите изказват противоречиви мнения за събитията от...

Константин Фотинов – основател на българския периодичен печат

Константин Фотинов – основател на българския периодичен печат

Сега ще разкажем повече за родоначалника на нашия периодичен печат – големия просветител Константин Фотинов. Той е личността, която полага основите на народното ограмотяване с помощта на средства за масова информация.снимка: Исторически музей, СамоковПортрет на...

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

„Панелките“ – завръщане през призмата на модата

„Панелките“ – завръщане през призмата на модата

Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен фотограф: Тина Бояджиева Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен, защото политическата...

Съветите на Страхил: Защо авокадото е толкова полезно?

Съветите на Страхил: Защо авокадото е толкова полезно?

Може да се каже, че авокадото е уникален вид плод. Може да се каже, че авокадото е уникален вид плод. Повечето плодове са богати основно на въглехидрати, докато авокадото съдържа голямо количество полезни мазнини. Благодарение на своята висока хранителна стойност,...

Pin It on Pinterest

Share This