Зимата е един от най-прекрасните, но едновременно с това и един от най-рисковите сезони, що се отнася до простудите, грипните състояния и настинките. Стресът, недоспиването, динамиката на ежедневието, непълноценното и нездравословно хранене, липсата на спорт и движение, както и многобройните вируси, които върлуват в офиса, на обществените места и в транспорта, поставят на сериозно изпитание имунитета ни. За щастие природата предоставя разнообразие от възможности за поддържане на баланса в нашето тялото. Естествените имуностимулатори стават все по-популярна алтернатива пред химичните и трудно усвоими добавки. Ето и някои от най-ефективните и разпространени „помощници“, които засилват защитните сили на човешкия организъм.

­

 

ЕХИНАЦЕЯ – наричана още „билката на индианците“, тъй като се ползвала с изключителна популярност сред тях заради многобройните си лечебни свойства. Съдържащите се в нея феноли (най-вече цикориевата киселина) увеличават броя на белите кръвни телца и на имунните Т-клетки, като така помагат на лимфоцитите да не допуснат развитието на вредни микроорганизми в тялото, както и да „изяждат“ бактериите. Ехинацеята е най-ефективна в началните стадии на настинка и грип, като значително облекчава болките в гърлото, кашлицата, главоболието и общите неразположения. Прилага се успешно при лечение на херпеси, изгаряния, рани, възпаления. Има добри резултати от употребата й при синузит, обриви, кървящи венци, цистит, язви на стомаха. Някои специалисти я препоръчват при постоперативно възстановяване, когато тялото ни е изтощено или дълго е боледувало.

 

Любопитен факт е, че на места, където Ехинацеята вирее свободно, смъртността е значително по-ниска.

 

ЧЕРЕН БЪЗ – лечителят Димков го определя като „най-ценната българска билка“. Биофлавоноидите и протеините, които съдържа сока от черен бъз, унищожават в зародиш вирусите. Освен мощен имуностимулатор, бъзът е и силен антиоксидант, понижава холестерола и подобрява дейността на сърцето. Съдържа големи дози витамин C, пектин и целулоза, както и органични пигменти, танин, витамини Р, А и B.

 

Ето и оригиналната рецепта на Петър Димков за сироп от черен бъз:  В буркан от 5 литра се редуват по 2 см. хубаво узрели плодове от храста и ситна захар, като най-отгоре се завършва със 7-8 см. захарен слой. Бурканът се „затваря“ с парче плат и се оставя на светло и слънчево място. След като ферментира около 2 седмици, еднородната каша се прецежда през тънка марля, налива се в бутилки и се съхранява на тъмно и хладно място, за да не вкисне. Като профилактика пийте по 1 супена лъжица от сиропа сутрин на гладно.

 

МЕД – най-вкусният имуностимулатор! Богат е на витамини от В групата, витамини С, К, Е, А, фолиева киселина, както и на множество микроелементи – желязо, сяра, йод, калий, калций, цинк, фосфор и др. Особено ценни в състава на меда са биогенните стимулатори, активизиращи имунната система и растежа на клетките. Медът има изразено алкализиращо действие, подобно на плодовете и зеленчуците, което го прави и силен антиоксидант. Редовната му употреба стимулира дейността на всички органи в тялото, подобрява физическото и психическото състояние.

#бюлетин

#здрави и красиви

Съветите на Страхил: 6 често срещани грешки, които ви пречат да отслабнете

Съветите на Страхил: 6 често срещани грешки, които ви пречат да отслабнете

С тази статия ще се върнем малко или много към някои от основните принципи на здравословното и успешно отслабване. снимка:Huha Inc. / unsplashС тази статия ще се върнем малко или много към някои от основните принципи на здравословното и успешно отслабване. Ако отскоро...

ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ – за съжаление все още е слабо популярен като естествена хранителна добавка. Наричат го „супер храна“ заради концентрацията на полезни вещества и витамини в него. Съдържа големи дози протеини, аминокиселини и въглехидрати. Богат е на витамини от В групата, на минерали – магнезий, калий, калций, хлор, фосфор, както и на органични киселини. Голямото количество антиоксиданти в него възпрепятстват образуването и развитието на ракови клетки. Пчелният прашец предотвратява наченките на астма, действа противовъзпалително върху белите дробове, оптимизира защитните сили на организма и спомага за общото му укрепване.

Интересен факт е, че пчелният прашец редуцира наличието на хистамин и влияе благоприятно върху повечето алергии. Ефикасен е при редица заболявания – гастрит, колит, запек, анемия, атеросклероза, хипертония, невроза, простатит, цироза и други. Заради високата си калорична стойност помага при умора, повишава издръжливостта, намалява главоболието и подобрява дейността на всички системи в човешкото тяло. Препоръчва се консумацията му с мед в съотношение 1:1.

 

ПРОПОЛИС (ПЧЕЛЕН КЛЕЙ) – представлява смолисто вещество, използвано от пчелите за строителен материал и дезинфекция на кошера. Най-често източници на прополис са тополите, върбите, елдата и кестенът. Пчелният клей има приятен аромат на мед, восък и растителни пъпки. Той е с горчив и лют вкус и потъмнява при по-продължително съхранение. Изключително богат е на естествени природни вещества – етерни масла, глюкозиди, флавоноиди, органични киселини, алкохоли, растителни есенции, минерали и витамини А, В1, В2, В6, С, Е. Притежава силно антибактериално действие и успешно елиминира множество вируси, гъбички и вредни микроорганизми. Изключително добро влияние има и при заболявания на зъбите и устната кухина, както и при храносмилателни проблеми. Доказано понижава нивата на холестерола, облекчава болката и възпалението, потиска развитието на раковите клетки и тумори.

 

Прополисът съдържа около 500 пъти повече антиоксиданти от цитрусите. Заради всички тези качества често е наричан „природно чудо“.

 

КЛЕЕВА ТИНКТУРА – тя е спиртен разтвор на Прополис, за външна и вътрешна употреба. Има силен противогъбичен ефект и повлиява добре на редица кожни заболявания, както и повърхностни наранявания, акне, пустули, херпес. Унищожава гъбични инфекции на устната кухина, дихателните пътища и стомашно-чревния тракт. Действа обезболяващо, противовъзпалително и детоксикиращо. Използва се при лечение на изгаряния, абцеси, сърбежи, при пародонтоза и гингивит. Засилва апетита. Понижава кръвното налягане. Клеевата тинктура е мощен антиоксидант и имуностимулатор. При възрастни се препоръчва профилактика от 30 капки тинктура, разтворени във вода, веднъж дневно половин час преди хранене. При лечение дозата се приема 2-3 пъти дневно. За деца е по-подходящ водния разтвор на Прополис, тъй като не съдържа алкохол. Изпиват се толкова капки, на колкото години е детето, разтворени в чаша вода или сок. 

 

ПРОБИОТИЦИ – това са живи организми, стимулиращи правилното функциониране на стомашно-чревния тракт и на организма като цяло. Тези „добри бактерии“ унищожават по естествен път болестотворните и патогенни бактерии.

 

Най-популярните пробиотици са:

 

КИСЕЛО МЛЯКО – един от най-известните източници на пробиотици, заради съдържанието на лактобацилус и бифидус бактерия. Киселото мляко облекчава лактозната непоносимост, влияе благоприятно при газове, диария и други храносмилателни смущения. Важно е да консумирате истинско кисело мляко – без наличие на сухо мляко, консерванти и други подобрители. Имайте предвид, че колкото повече полезни живи кисели бактерии има в него, толкова по-кратък е срокът му на годност.

 

КЕФИР – представлява кисела гъста напитка, получена при естествената ферментация на прясно мляко и кефирни зърна. Освен лактобацилус и бифидус бактерии, кефирът е изключително богат и на антиоксиданти.

 

КИСЕЛО ЗЕЛЕ (приготвено чрез ферментация, без добавени оцет или други консерванти) – съдържа витамини А, В, С и К, редица минерали, както и Lactobacillus plantarum – полезни бактерии, които подсилват имунитета и предпазват от инфекции. Киселото зеле има успокояващ ефект върху нервната система. Заради високото количество сол в него, не се препоръчва на хора с хипертония и бъбречни проблеми.

 

МИКРОВОДОРАСЛИ – спирулина, хлорела и други синьо-зелени водорасли. Те оказват силно енергизиращо действие върху целия организъм, повишават защитните сили и имунитета.

 

ПРЕБИОТИЦИ – познати са на науката едва от 1995 година. Това са вид захари, с които се хранят пробиотиците. Пребиотиците подпомагат активността и растежа на „добрите“ бактерии в дебелото черво, като така подобряват храносмилането, защитават от различни инфекции и заболявания, стимулират имунната система. Богати на пребиотици храни са: чесън, лук, праз, ряпа, гулия, банан, артишок, аспержи, авокадо, овес, ечемик, пшеничен зародиш, мед, ябълки, цикория.

 

ЖЕНШЕН – „коренът на живота“, чиято форма изключително наподобява човешка фигура, е бил панацея (лек за всички болести) още в древността. Според традиционната китайска медицина женшенът има тонизиращо действие, укрепва далака и белите дробове, успокоява духа, стимулира дейността на мозъка и секрецията на течности в организма. Коренът успешно регенерира клетките и улеснява адаптацията на човек при силен стрес и напрежение. Женшенът е богат на пектинови вещества, захари, ферменти, танини, алкалоиди, смоли, фитостерини. Съдържа витамини С, В1 и В2, както и големи количества фосфор, манган, желязо, микро и макроелементи. Една от най-важните му съставки е ефирното масло панаксен, което тонизира сърцето и кръвоносната система, успокоява и елиминира болката. Съдържанието на панаксова киселина регулира обмяната на веществата и функцията на жлезите с вътрешна секреция. Но основна биологично активна съставка на женшена са глюкозидите, които понижават нивата на захар в кръвта и стимулират синтеза й.

 

„Чудният корен“ повишава устойчивостта на организма, балансира процесите в тялото, подобрява концентрацията. Според най-новите изследвания влияе благоприятно при хронична умора, хепатит С, високо кръвно налягане, менопауза и рак. Учени от университета в Хонконг откриват в женшена седем съставки под названието гинзенозиди, които стимулират имунната активност, като едновременно с това спират и възпалителните процеси. Женшен не бива да се приема повече от 3 месеца, заради стимулиращото му действие, което може да предизвика нервност, хиперактивност, главоболие и безсъние. Не се препоръчва на бременни, кърмачки и деца. Да не се комбинира с кофеиносъдържащи храни и напитки.

 

АЛОЕ ВЕРА – „растение на безсмъртието“ и „мълчаливият лечител“ са само част от имената, с които е известна „кралицата“ на лечебните билки. Тъй като съдържа над 200 различни съставки, някои от които изключително рядко срещани в природата, а и заради способността да се самовъзстановява, често алое вера е наричана „чудо“. Гелът, с който са пълни листата на растението, е богат на витамини А, С, Е, В, фолиева киселина и редица минерали – мед, желязо, хром, натрий, цинк, калий, магнезий, калций, манган. Наличието на веществото ацеманан активизира имунната система и защитава тялото от появата и развитието на свободни радикали и туморни клетки. Сокът от алое вера пречиства целия храносмилателен тракт, възпрепятства слепването на кръвните клетки и засилва кръвопотока. Така предотвратява опасността от инфаркти и инсулти, предпазва от хипертония и сърдечни проблеми, редуцира нивата на триглицеридите и холестерола, дава енергия и сили, подобрява оросяването на крайниците. Алое вера има доказани имуностимулиращи, противовъзпалителни и антивирусни свойства, и е натурален антибиотик. Редовната му употреба осигурява здравето на венците и зъбите.

 

 

* Не превишавайте препоръчителната дневна доза, тъй като това може да доведе до стомашни проблеми и диария.

 

КУРКУМА – оранжевото на цвят кореноплодно се използва основно в кулинарията. Разпространена е най-вече в Индия и Югоизточна Азия. Изключително популярна е в източната народна медицина, заради невероятните си противовъзпалителни, антибактериални, антибиотични и антисептични свойства. Стимулира имунната система и защитните сили на организма. Съдържа йод, желязо, фосфор, калций, мастни киселини, витамини В2, В3, В6, С, К, но най-ценно е веществото куркумин, което според последни проучвания унищожава свободните радикали, редуцира риска от метастази и от някои видове ракови заболявания. Редовната употреба на куркума ускорява обмяната на веществата, изгаря мазнините, пречиства черния дроб и тялото от токсини, нормализира нивата на холестерола и кръвната захар, предпазва от образуването на съсиреци в кръвта, намалява стреса. Има благоприятен ефект при акне, артрит, гастрит и болки в стомаха. Заздравява венците и зъбите.

 

Тъй като е с ниска усвояемост, добре е да комбинирате куркумата с черен пипер и зехтин, като добавка към храната си. Към ½ ч.л. куркума се добавят щипка черен пипер и 1 ч.л. зехтин. И накрая – моята рецепта за укрепване на имунната система:

 

½ с.л. куркума

 

сок от ¼ лимон

 

1 с.л. настърган джинджифил

 

1 ч.л. мед

 

Във вряща вода запарваме джинджифила и куркумата. Прецеждаме. Добавяме лимоновия сок и мед. Пием сутрин и вечер.

още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите

Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.   В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите

Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато ренесансовите личности в Европа са хора, стоящи извън Църквата, в България първите носители на духовно обновление са все църковници. Най-изтъкнати сред тях са Паисий...

Таласъмите в българските народни поверия

Таласъмите в българските народни поверия

В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“

Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с книгата си „Целувката на времето“. Това е втора награда от Франция, след наградата „Гийом Аполинер“ през 2014 г., и втора книга, писана директно на френски език. Новината е...

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Музеят „Галиера“ отвори врати с изложба посветена на Шанел

Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите опити с известни автори и заглавия. снимка: espritdegabrielle.com „Галиера“, или музеят на модата в Париж (Palais Galliera), най-сетне отвори врати, след двугодишен...

Картофена салата с карфиол

Картофена салата с карфиол

Приготвяне: 10 минути Готвене: 20 минути Тази салата е чудесна и вкусна гарнитура, идеална за зимните месеци, когато всеки се нуждае от уют. Обичам и карфиол и картофи, а когато ги съчетая се получават рецепти, любими на малки и големи! Количеството на чесъна може да...

Pin It on Pinterest

Share This