снимка: Jonna Jinton / FB
Това звучи наистина смело за човек, роден и израснал в града, свикнал на комфорта на апартамента, с осигурено отопление, транспорт и близост до денонощни хранителни магазини, лекарска грижа и т.н. Но същевременно и доста привлекателно. Селският начин на живот е изцяло чужд на вече редица поколения и вероятно на „цивилизованият“ свят се струва невъзможно откъсването от „естествената“ му среда и преместването на село, където за всяка хапка или глътка вода човек трябва да положи доста повече усилия. И то ежедневно.
Но този начин на живот разкрива множество предимства и е стотици пъти по-здравословен, отколкото живота в града. Първото нещо, което прави впечатление на човек, когато напусне „мегаполиса“, е тишината. Няма шум от коли, заводи, машини – чува се само вятърът, птиците, а вечер щурци и бухали. На небето могат да се видят милион звезди, дишането е свободно, дробовете се пълнят с кислород, който така ни липсва, без да осъзнаваме. Сънят е кратък, но наистина пълноценен. Мисълта се избистря, а енергията нахлува в мускулите и човек не може да бездейства.
Тези и много други неща открива фотографката Йона Йинтон (Jonna Jinton), когато през 2010 г. напуска своя роден град Готенбург, за да заживее изцяло нов живот в малко селце на име Грунчан, в северна Швеция. В него са останали едва 10 жители и мястото изглежда почти девствено. Далечните корени, които я свързват с Грунчан създават в нея усещане за завръщане у дома, макар и никога да не е живяла по тези земи. Спомените ѝ от детството са свързани със селото и тя още може да види в съзнанието си как нейните баба и дядо седят на верандата пред старата къща.
Приключението, което предприема Йона е страшно рисковано – тя започва буквално от нулата, без пари, без работа, без план. Но цялото ѝ същество се нуждае от свобода, тишина, природа и тя е решена на всичко, за да направи мястото наистина свой дом. На север обаче зимите са много сурови и дълги, а парно отопление няма. Йона сама сече дърва за огрев, работата по къщата никога не свършва, а паричните въпроси занимават мислите ѝ непрестанно. Но тя не се отказва.
Красотата на това място я очарова и тя започва дори с по-голяма страст да се занимава с това, което най-много обича – фотографията. Камерата ѝ заснема невероятни гледки и улавя природата в нейното най-диво, най-естествено състояние. И понеже на толкова километри от града самотата е трудно поносима, всички кадри попадат в социалните мрежи – Instagram и YouTube, където вдъхновяват хиляди последователи. Тъкмо тук се срещат природа и цивилизация, за да докажат, че могат да съществуват заедно, без да си пречат. Йона доказва, че днес човек може да работи буквално от всяка точка на света и не е нужно да се обвържеш с конкретен град и конкретна институция, за да се издържаш.
Йона започва да води свой блог, в който споделя преживяванията си на това ново и изпълнено с предизвикателства кътче, заснетите снимки, видеоклипове. Открива удоволствието да изразява себе си и чрез думите. Природата отключва в нея неподозирана сила и импулс да твори и да подтиква останалите хора по света към движение, създаване, надскачане на страховете. Откъсната от обществото и рамките, в които то поставя нейното ежедневие, Йона има възможност да твори по всяко време на деня, без нищо да я спира.
Свободна е да ходи с километри из горите и полята, да плува в езерото, дори и през зимата, когато е замръзнало, да рисува, да композира музика – ДА БЪДЕ! Природата ѝ се отблагодарява щедро като засилва имунитета и жизнените ѝ сили. Благодарение на тези свои дейности, освен всичко друго, тя успешно изгражда своя онлайн бизнес и достига до стотици хора всяка седмица. А във всичко това я придружава вярното ѝ куче, което се превръща в най-добрия ѝ приятел.
Съдбата събира Йона с Йоан, който по някаква случайност носи подобно име и също намира своето място сред дивата природа. Йоан се занимава с ювелирство, създава свой бранд, а красивите сребърни творения продава онлайн, така че не му се налага да напуска селото. Двамата отглеждат крави и отлично се вписват в живота на Грунчан, дори и със съвременните си професии.
Фотографиите и клиповете на Йона са изключителни. Пренасят ни в един приказен свят, който въображението ни дори не може да си представи. А музиката и думите, които ги съпровождат, създават усещане за истинска поезия. Йона често пее стари песни, доближаващи я до отминалите времена и починалите прадеди. Тя си спомня и така нар. kulning – древна скандинавска музика, с която хората някога са събирали кравите от паша. Когато бъде изпята и се слее с кристалния въздух, песента лети надалеч и звучи наистина магично.
#бюлетин
#човек и природа

WWF стартира кампания за опазване на мечките в България
С част от събраните средства ще бъде сформиран Спасителен мечешки отряд за спешни случаи. ...
Животът сред природата учи на много – най-вече да се радваме на малките неща: Да ценим слънцето, което е така оскъдно през зимата, приятелството с животните, с малкото близки хора, както и да ценим храната, която земята ни дава. Колко е важно да пазим тази земя чиста, защото унищожавайки нея, унищожаваме себе си! Природата ни зарежда с енергия и ни помага да преоткрием себе си, да разберем, че ние сами поставяме граници на своите възможности, сами избираме как да живеем, сами си причиняваме стрес и често правим избори, които не ние, а обществото изисква. Не е случайно, че толкова млади хора, вече и у нас, решават да напуснат града и да се установят на село.
Може би е дошло време да осъзнаем, че верния път е природата и нейното опазване, а не заводите и мегаполисите, които ни отдалечават от нас самите! И не селото трябва да плаши, а градът с неговия мръсен въздух, пълното с „лоша енергия“ метро, с милионите коли и никакво място, на което да останеш сам и да чуеш мислите си.
още за четене

WWF стартира кампания за опазване на мечките в България
С част от събраните средства ще бъде сформиран Спасителен мечешки отряд за спешни случаи. ...

Неофит Бозвели – бунтовник преди революционерите
Българското Възраждане се различава от европейския Ренесанс по един съществен признак. Докато...

Книгите, с които ще запомним 2020 година
Годината бе трудна, но затова пък мина доста бързо, а и ни поднесе доста свободно време за четене,...

Княжеският манастир при село Равна – „каменната библиотека“ на българите
Манастирът при село Равна, Провадийско, функционира като основно седалище на Преславската книжовна...

Аксиния Михайлова за наградата „Макс Жакоб“
Съвсем наскоро поетесата Аксиния Михайлова получи престижната френска награда „Макс Жакоб“ с...

Български къщи и хотели от приказките
Мюзикълът като жанр все още е ново понятие за българската театрална сцена, въпреки все по-честите...

Сюрреализъм или класика – двете модни величия на везните на времето
Коко Шанел и Елза Скиапарели - две модни икони, променили тотално разбиранията за мода, стил и...

Кавханът в Средновековна България – от висш военачалник до владетел в сянка
Съсловията, които съставляват прабългарското езическо общество, са три. СТАНИ ДОБРОДЕТЕЛ ♥...
къде и кога да отидем
предстоящи събития