Германия преустановява използването на въглища за производство на електроенергия до 2038 г. с възможност за по-ранно изпълнение на плана през 2035 г. До това решение се стигна след над 20-часови преговори в назначена от правителството комисия. В нея участват представители на федералната власт и местните администрации на въглищните региони, представители на бизнеса, граждани и неправителствения сектор, включително „Грийнпийс“ – Германия, BUND, Klima-Allianz Deutschland. Планът включва и инвестиции в огромни размери, предназначени за възстановяване на регионите, зависими от въглищата и преход към използване на енергия от възобновяеми източници.
50 000 участници демонстрират в Hambacher Wald близо до Koeln-Buir
Greenpeace и приятелите на природата на Германия призовават за опазване на климата и бързо прекратяване използването на въглищата. Те изискват енергийната група RWE да спре окончателно изсичането на дърветата в гората Hambach.
#човек и природа

Съветите на Страхил: Как да понижим лошия холестерол – 4 стъпки към успеха
Темата за холестерола, и сърдечното здраве като цяло, не е от най-лесните за обяснение, но едно е сигурно – понижаването на лошия холестерол е нещо хубаво!
#бюлетин
„Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ са на мнение, че постигнатият консенсус е важна стъпка, но 2038 г. е много късна дата и заложените цели не са достатъчни, за да постигнат препоръките на Междуправителствения панел за промените в климата. Според указанията на учените, употребата на въглища в цял свят трябва да бъде значително намалена до 2030 г., за да се ограничи глобалното затопляне.
„Германия най-сетне започва да се събужда от зимен сън и да предприема мерки за излизане от въглищната си зависимост и осигуряване на бъдеще за въглищните си региони след края на тази епоха. Макар и недостатъчно амбициозно, постигнатото споразумение е важен сигнал за държавите от централна и източна Европа, както и за останалия свят. Време е Германия отново да поеме позицията на лидер и да поведе света към справедлив преход отвъд въглищата.“ – коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България.
Изпълнителният директор на „Грийнпийс Интернешънъл“ Дженифър Морган заяви, че „Германия заслужава уважение за съставянето на плана, но поставената крайна дата не е достатъчна, за да защити Германия и други държави от опасните последствия от климатичните промени. Огромните горски пожари, опустошителните бури и другите проявления на промените не трябва да бъдат подценявани от правителствата, а да бъдат мотивация за предприемане на действия.“
Историческият консенсус предвижда още, че няма да се строят нови въглищни електроцентрали, както и че вековната гора Хамбах ще бъде запазена.
Първата стъпка в предложения план е затваряне на близо 13 GW мощности до 2022 г. – еквивалента на 24 големи електроцентрали. Предвидено е до 2030 г. въглищните мощности да бъдат намалени на повече от половина до 17 GW [4]. Прилагането на препоръките е в ръцете на федералното правителство, което трябва да ги превърне в закон, а местните власти да започнат неговото изпълнение.
Със споразумението за излизане от въглищната епоха Германия – шеста в света по въглеродни емисии и с най-мощна въглищна индустрия в Европа, показва, че преход към възобновяема енергия е възможен и неизбежен. Така водещата европейска сила застава редом до Великобритания (2025 г.), Нидерландия (2029 г.), Италия (2025 г.), Дания (2030 г.), Финландия (2029 г.) и други, които вече имат заложени дати за преустановяване употребата на въглища [5]. Едновременно с това плановете на Германия да затвори всичките си атомни електроцентрали до края на 2022 г. остават.
още за четене

Проектът „Чиста столица“ – две момчета вдъхновяват българи да почистят любимите си градски пространства
Винаги съм смятала, че човек се възпитава най-добре, чрез получаването на добри примери. Винаги...

Кавханът в Средновековна България – от висш военачалник до владетел в сянка
Съсловията, които съставляват прабългарското езическо общество, са три. СТАНИ ДОБРОДЕТЕЛ ♥...

Можем ли да бъдем офлайн в съвременния свят
От плащане на сметки, през пазаруване, закупуване на самолетни билети, онлайн банкиране, до работа...

„Испанският език е любов, английският свобода, а българският мой корен и начало“ – интервю с поетесата Александра Евтимова
Александра Евтимова е поет, писател, филолог и преводач, но преди всичко тя е една слънчева,...
къде и кога да отидем
предстоящи събития