Германия преустановява използването на въглища за производство на електроенергия до 2038 г. с възможност за по-ранно изпълнение на плана през 2035 г. До това решение се стигна след над 20-часови преговори в назначена от правителството комисия. В нея участват представители на федералната власт и местните администрации на въглищните региони, представители на бизнеса, граждани и неправителствения сектор, включително „Грийнпийс“ – Германия, BUND, Klima-Allianz Deutschland. Планът включва и инвестиции в огромни размери, предназначени за възстановяване на регионите, зависими от въглищата и преход към използване на енергия от възобновяеми източници.
50 000 участници демонстрират в Hambacher Wald близо до Koeln-Buir
Greenpeace и приятелите на природата на Германия призовават за опазване на климата и бързо прекратяване използването на въглищата. Те изискват енергийната група RWE да спре окончателно изсичането на дърветата в гората Hambach.
#човек и природа

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите
Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства. В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...
#бюлетин
„Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ са на мнение, че постигнатият консенсус е важна стъпка, но 2038 г. е много късна дата и заложените цели не са достатъчни, за да постигнат препоръките на Междуправителствения панел за промените в климата. Според указанията на учените, употребата на въглища в цял свят трябва да бъде значително намалена до 2030 г., за да се ограничи глобалното затопляне.
„Германия най-сетне започва да се събужда от зимен сън и да предприема мерки за излизане от въглищната си зависимост и осигуряване на бъдеще за въглищните си региони след края на тази епоха. Макар и недостатъчно амбициозно, постигнатото споразумение е важен сигнал за държавите от централна и източна Европа, както и за останалия свят. Време е Германия отново да поеме позицията на лидер и да поведе света към справедлив преход отвъд въглищата.“ – коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България.
Изпълнителният директор на „Грийнпийс Интернешънъл“ Дженифър Морган заяви, че „Германия заслужава уважение за съставянето на плана, но поставената крайна дата не е достатъчна, за да защити Германия и други държави от опасните последствия от климатичните промени. Огромните горски пожари, опустошителните бури и другите проявления на промените не трябва да бъдат подценявани от правителствата, а да бъдат мотивация за предприемане на действия.“
Историческият консенсус предвижда още, че няма да се строят нови въглищни електроцентрали, както и че вековната гора Хамбах ще бъде запазена.
Първата стъпка в предложения план е затваряне на близо 13 GW мощности до 2022 г. – еквивалента на 24 големи електроцентрали. Предвидено е до 2030 г. въглищните мощности да бъдат намалени на повече от половина до 17 GW [4]. Прилагането на препоръките е в ръцете на федералното правителство, което трябва да ги превърне в закон, а местните власти да започнат неговото изпълнение.
Със споразумението за излизане от въглищната епоха Германия – шеста в света по въглеродни емисии и с най-мощна въглищна индустрия в Европа, показва, че преход към възобновяема енергия е възможен и неизбежен. Така водещата европейска сила застава редом до Великобритания (2025 г.), Нидерландия (2029 г.), Италия (2025 г.), Дания (2030 г.), Финландия (2029 г.) и други, които вече имат заложени дати за преустановяване употребата на въглища [5]. Едновременно с това плановете на Германия да затвори всичките си атомни електроцентрали до края на 2022 г. остават.
още за четене

Часът на Земята обедини хиляди хора у нас в подкрепа на природата
И тази година Часът на Земята обедини хиляди хора у нас около каузата за опазване на природата. В контекста на пандемията с Covid-19 и в съответствие с въведените здравни мерки, отбелязахме световния празник на околната среда в дигиталното пространство.WWF с виртуален...

С България в сърцето
Някои може да не приемат факта, че момиче се преобразява като кукер (предвид обичая от миналото). За тези, които обичат традициите, може би е приятно и се връщат назад във времето.

Какво мога да направя днес, за да подобря живота си утре
Качеството на нашия живот зависи от качеството на навиците ни, казва писателят Джеймс Клиър. Всъщност, 80 % от живота ни се определя от ежедневната ни рутина.Качеството на нашия живот зависи от качеството на навиците ни, казва писателят Джеймс Клиър. Всъщност, 80 % от...

„Испанският език е любов, английският свобода, а българският мой корен и начало“ – интервю с поетесата Александра Евтимова
Александра Евтимова е поет, писател, филолог и преводач, но преди всичко тя е една слънчева, позитивна, нежна и пленителна личност. Родена е през 1995 г. в красивия български град Бяла Слатина. Завършила е английска филология с втори чужд език испански във...
къде и кога да отидем
предстоящи събития