Галерия „Дебют“ има удоволствието да представи в съвместна изложба избрани творби на Ива Хаджиева и Димитър Арнаудов-Диди.
Изложбата има за цел да открехне „прозорец“ към самобитното изкуство и естетика на Ива и Диди – двама автентични творци, вплели съвместен живот с индивидуално творческо присъствие. „Заедно“ надниква в творческите търсения на двама съмишленици, изявени творци от 70-те и 80-те години на миналия век, нуждаещи се от съвременно преоткриване.
Изложбата, предхождаща 85-тия рожден ден на Ива, е първи опит за, макар и частично, представяне на скулптурното творчество на Ива Хаджиева. Много от нейните творби красят градската среда в различни райони на страната, като голяма част от тях са отличени с престижни награди у нас и в чужбина. Скулптор и сценограф, Ива работи дълги години за името и славата на българското куклено изкуство не само у нас, но и извън границите на България. Скулптурните й работи и тези от кукленотеатралното изкуство носят силно изразена творческа индивидуалност, оригинален подход, художественост, естетика.
#бюлетин
#изкуство

Последният залез
Видео премиера и среща-разговор с творческия екип на танцово-театралния пърформанс поставят темата за опазването на околната среда.
Ценители и специалисти ще могат да се докоснат отново до живописта и графиките на Димитър Арнаудов-Диди (1933 – 1989 г.) – изключителна фигура в българското изкуство. Широка култура и ненаситна любознателност, деликатна чувствителност и експресивна емоционалност, ренесансова чистота и яснота на мисълта – това е най-кратко изразената характеристика на тази богата, творческа личност. Диди бе един уникален съвременен художник, изкуствовед, надарен поет. В областта на поезията, една по-интимна и затова по-малко известна негова същностна черта, Диди има написани около 120 стихотворения.
Димитър Арнаудов – “Автопортрет”
Димитър Арнаудов – “Тунизийски хан”
Димитър Арнаудов успешно теоретизира опита и наблюденията си в изкуството. През 1981 г. излиза от печат книгата му „Художникът и творбата“, наградена същата година с годишната награда на СБХ – секция „Критика“. През 1973 г. прави своята първа и единствена, приживе, изложба – живопис.
Творби на Ива Хаджиева и Димитър Арнаудов са собственост на НХГ, СГХГ и почти всички художествени държавни галерии в страната.
още за четене

На Никулден WWF разказа за изчезващите господари на Дунав – есетрите
Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства. В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви...

Партений Павлович – първият новобългарски книжовник
Възрожденецът Партений Павлович е личност, която е преоткрита сравнително скоро в българската историческа памет. Дълго време над Партений тегне забравата и невежеството. А именно той е прекият предшественик на големите възрожденци Паисий Хилендарски и Софроний...

ALI с премиера на видеото на „Don’t Hate Me“
В своя пети сингъл алтернативната рок банда реди сурови истини с перфектно полирани детайли и емоционален мащаб отвъд музиката.

Таласъмите в българските народни поверия
В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“. Таласъмите ходят докле пропеят петлите.В представите на българите от XIX в. таласъм е „зъл дух, който се явява като сянка нощем по големите сгради“....

Интервю с д-р Катя Меламед: „Древните българи представляват разнообразие от племена и родове“ (втора част)
Каква е била религията на прабългарите – шаманизъм, тангризъм, зороастризъм или нещо друго? Има ли връзка между прабългари и тюрки? Какво е най-характерното за прабългарските погребални обичаи и защо е важно да ги познаваме? Тези и други любопитни теми обсъждаме във...

Опакованата Триумфална Арка – мечтата на Кристо
Едно от местата, за което бленувах беше Франция и дори през тези трудни за пътуване времена имах късмета да посетя Париж през октомври.

„Панелките“ – завръщане през призмата на модата
Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен фотограф: Тина Бояджиева Израснах през последното десетилетие на комунизма в Източна Европа. Животът ми трябваше да бъде предопределен, защото политическата...

Магданозко с киноа и орехи
Необходими продукти (за две порции): 50-60 грама киноа 1 връзка свеж магданоз 2 стръка пресен лук 5-6 листенца див чесън (може да го замените със стрък пресен чесън) шепа орехи (предварително накиснати за 5-6 часа и обилно изплакнати) 10 маслини без костилка сокът на...
къде и кога да отидем
предстоящи събития