Или защо всяка крачка нагоре в личния ни път е надежда за човечеството?
Атанас Скатов е безспорно един от будителите на нашето време, способен да ни изтръгне от съня на инертното ежедневие чрез своя светъл пример. Не само заради многото физически бариери, които е преодолял като височинен алпинист, но най-вече заради философията на неговия устрем към върхове, които са не само географски.
Преди десет години той решава да промени живота си. Обръща гръб на пасивното консуматорство, на което са ни научили днешните времена на изобилие, и поема по стръмния път към осъзнатото съществуване. В онзи момент Скатов се намира в Берлин и упражнява професията си на агроном по растителна защита в голяма компания, но прави остър завой като се връща в родния Сливен, откъдето започва и голямото му приключение. Нуждата от промяна съзрява в него дълго, докато през 2012 год. решава да изключи животинските продукти от менюто си. Като агроном той е добре запознат с черната статистика за състоянието на планетата и най-вече щетите, нанесени от хранителната промишленост като земеделието и животновъдството.
Скатов вярва, че ако всеки човек намали консумацията си на животински продукти до 50%, ще опазим ресурсите на Земята и за идните поколения. Но сега планетата ни вече издиша, затова мерките са неотложни. Причината е увеличилата се човешка популация. От 2 милиарда население след Втората световна война сега вече сме 8 милиарда. Това са толкова повече хора за хранене и се изисква култивирането на все повече обработваеми площи за сметка на горите и джунглите. 70% от тях служат за отглеждане на храна за животните, които пък, от своя страна, после стават храна за хората. Усвояването на такава свръх площ от територията на Земята естествено води до разрушаването на екосистеми, изчезването на видове, промяна в климата. Но също и замърсяване на околната среда, заради огромните количества метан, който се отделя от отглежданите животни и разрушава озоновия слой. Това води до затопляне на климата и топене на ледниците, вследствие на което се повишава влажността на въздуха и нивото на световния океан. Животинските екскременти от фермите са сигурен замърсител на водите. Те се просмукват през почвата и стигат до подпочвените води или дори директно се изхвърлят във водните басейни. Животновъдството също е огромен консуматор на питейна вода. Цифрите са красноречиви – за производство на 1 кг месо са нужни повече от 16 000 литра вода, докато за производството на 1 кг зърнено-житна култура са нужни между 600 – 1000 литра вода.
#бюлетин
#човек и природа

Съветите на Страхил: Как да понижим лошия холестерол – 4 стъпки към успеха
Темата за холестерола, и сърдечното здраве като цяло, не е от най-лесните за обяснение, но едно е сигурно – понижаването на лошия холестерол е нещо хубаво!
На 34 год. е когато се среща за първи път с планината. Но срещата е съдбоносна. Първо обхожда върховете в близост до Сливен, а след това се цели все по-нависоко. Без да е спортувал никога преди и без да има планинска подготовка, Скатов се превръща в самоук алпинист. Сред върховете намира отговорите на много екзистенциални въпроси. Връща си баланса, който долу в цивилизацията често губим и разбира защо като дом на боговете винаги са били посочвани именно висините. Според западната цивилизация на Олимп живее Зевс, а в Азия вярват, че Хималаите са обител на светци и върховни учители, но за Скатов всеки връх е свят. Воден от философията, че „горе“ е не само физическа величина, но и духовна, той не се спира пред нищо по своя път към извисяването.
#малки крачки

Съветите на Страхил: Как да понижим лошия холестерол – 4 стъпки към успеха
Темата за холестерола, и сърдечното здраве като цяло, не е от най-лесните за обяснение, но едно е сигурно – понижаването на лошия холестерол е нещо хубаво!
още за четене

Това, което не харесваме в другите, са собствените ни негативни черти
Когато става въпрос за човешки взаимоотношения, много често чуваме фразата – „Противоположностите...

„КУХНЯ“ превзема София
“КУХНЯ” е авторски танцово-театрален спектакъл, които пресича традиционните граници и докосва...

„Същината на изкуството те кара да мислиш, променя те и те събужда“ – интервю с Мира Рахнева
Мира Рахнева е родена през 1981 г. в гр. София. Завършва Софийската художествена гимназия за...

Велможите на Първото българско царство
Средновековната българска история е белязана от крайности. След неимоверния възход следва...

Кавханът в Средновековна България – от висш военачалник до владетел в сянка
Съсловията, които съставляват прабългарското езическо общество, са три. СТАНИ ДОБРОДЕТЕЛ ♥...

„Потъналите и спасените“ от лагерите на смъртта – кои са те?
„Потъналите и спасените“ излиза за пръв път в България тази година в превод на Нева Мичева,...

Проектът „Чиста столица“ – две момчета вдъхновяват българи да почистят любимите си градски пространства
Винаги съм смятала, че човек се възпитава най-добре, чрез получаването на добри примери. Винаги...

Лучо Пиколо и неговата поезия на самотата
Съдбата или някаква щастлива случайност ме срещна с поезията на Лучо ПиколоСъдбата или някаква...

Макарони в масло от ядки и сирене
1 пакет макарони (сварете макароните) Сос: 3 чаши нарязана на кубчета тиква 1/2 глава лук...
къде и кога да отидем
предстоящи събития